Inhalatory wodoru molekularnego. Czym są i czemu służą?
Czym są i czemu służą Inhalatory Wodoru Molekularnego?
Inhalatory wodoru molekularnego oraz wodoroterepia. W tym artykule prezentujemy pokrótce czym jest wodoroterapia (inhalacje wodorowe), jakie są jej zalety oraz opisujemy inhalatory wodoru jako najlepsze z dostępnych urządzeń do podawania wodoru.
Czym są inhalacje wodorem (wodoroterapia)?
Cząsteczka wodorowa (cząsteczka wodoru molekularnego) to substancja elementarna składająca się z atomów pojedynczego pierwiastka. Inhalacje wodorem to proces w którym dostarczamy cząsteczki wodoru do naszego organizmu. Dotychczas najbardziej popularną metodą było picie wody wodorowej, ale okazuje się że inhalacje są bardziej skuteczne. Wdychanie wodoru w postaci gazowej przez pół godziny dostarcza tyle samo wodoru co wypicie 15 litrów wody wodorowej.
Czy inhalacje wodorowe są poparte badaniami naukowymi?
Wodór cząsteczkowy pojawia się w medycynie klinicznej od 2008 roku, ale badania nad wodoterapią trwają znacznie dłużej. Już w 1975 roku, naukowcy z Baylor University (USA) opublikowali badania w których ustalono, wodór cząsteczkowy (H2), wcześniej uznawany za obojętny biologicznie, może mieć działanie lecznicze (1). Do dziś przeprowadzono już ponad 1500 badań dotyczących leczenia wodorem i dostępnych jest ponad 150 artykułów naukowych w tym temacie.
Czym są inhalatory wodoru molekularnego?
Inhalatory wodoru to urządzenia wyposażone w membrany PEM, które w procesie elektrolizy produkują czysty wodór (bez mieszania z tlenem). Dzięki połączeniu technologii wytwarzania SPE (stałych elektrolitów polimerowych) w podwójnej komorze PEM (membrany wymiany protonów) uzyskuje się czysty wodór, bez jednoczesnego wytwarzania szkodliwych gazów takich jak chlor czy ozon. W procesie inhalacji, wodór dostarczany jest do organizmu pacjenta poprzez kaniulę lub maskę.
Kto może korzystać z inhalacji wodorem?
Z racji tego, że wodór jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka, z wodoroterapii może korzystać każdy. Obecność wodoru w organizmie człowieka nie jest niczym nadzwyczajnym, występuję on np. w jelitach gdyż jest dostarczany z pokarmem. Natomiast podczas terapii wodorem, dostarczamy organizmowi jeszcze więcej wodoru i to w formie cząsteczkowej, przez co przenika on do komórek organizmu. Jak dotąd nie stwierdzono również efektów ubocznych stosowania wodoru lub tzw. "przedawkowania" wodoroterapii. Zamiast tego stwierdzono właściwości terapeutyczne wodoru (polecamy lekturę artykułów w bibliografii artykułu).
Jakie są właściwości wodoru?
Wodór cząsteczkowy jest przede wszystkim przeciwutleniaczem, ale nie takim standardowym. Dzięki swoim małym rozmiarom, cząsteczka wodoru może przedostać się do organizmu przez błony komórkowe, czego inne przeciwutleniacze nie potrafią. Dodatkowo, zwiększa produkcję innych przeciwutleniaczy, np. glutationu, dietetycznych przeciwutleniaczy, takich jak witamina E.
W innych badaniach wykazano również przeciwzapalne i pzeciwapoptotyczne działanie wodoru na komórki i narządy (2). Co więcej stwierdzono terapeutyczne działanie przyjmowania wodoru poprzez inhalacje.
Ostatnio, prowadzi się również badania nad zastosowaniem wodoroterapii w leczeniu powikłań po COVID-19 (3). W Japonii
Jakie choroby i schorzenia leczy się wodoroterapią?
Lista chorób i schorzeń jest bardzo długa. Podaje się, że jest aż 170 zaleceń do stosowania wodoroterapii.
Wybrane przez nas to:
- nowotwory
- choroby układu krążenia
- COVID-19
- astma
- opóźnianie procesów starzenia
- leczenie stanów zapalnych
Zapraszamy do kontaktu osoby, które chciałby dowiedzieć się więcej o wodoroterapii lub zakupić urządzenie.
Osoby zainteresowane terapią wodorem, zapraszamy do naszych punktów partnerskich MAPA
Źródła:
(1) https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/07853890.2015.1034765#
(2) https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/10715762.2010.500328
(3) https://www.researchgate.net/publication/342359903_An_Overview_of_SARS-CoV-2_COVID-19_Infection_and_the_Importance_of_Molecular_Hydrogen_as_an_Adjunctive_Therapy
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Produkty