Wolne rodniki - dlaczego są szkodliwe i jak wpływają na nie inhalacje wodorowe.
Czym są wolne rodniki, dlaczego są szkodliwe dla naszego organizmu oraz jaki wpływ mają na nie inhalacje wodorem molekularnym?
Wolne rodniki – co to właściwie jest?
Wolne rodniki tlenowe to nic innego jak niesparowane atomy tlenu (RFT – Reaktywne Formy Tlenu). Fizjologicznym i najbardziej korzystnym dla nas zjawiskiem jest, gdy większość atomów ma parzystą liczbę elektronów. Jeśli część z nich nie ma pary dąży do jej uzyskania, często odbierając elektrony innym atomom w cząsteczkach powodując utlenianie.
Utlenianie to reakcja chemiczna mogąca doprowadzić do uszkodzeń tkanek przez oddziaływanie na tłuszcze, białka, czy DNA. Toksyczne produkty tych przemian wpływają na błony komórkowe zaburzając ich strukturę oraz niejednokrotnie doprowadzając do neutralizacji komórki.
Fizjologiczna ilość obecnych w organizmie wolnych rodników jest pozytywna i odpowiada za ważne funkcje takie jak: różnicowanie komórek, ich wzrost, czy niszczenie już uszkodzonych. Mogą one również przenosić sygnały w naszym organizmie, co w konkretnych sytuacjach jest dla nas korzystna lub nie, w zależności od rodzaju przesyłanych informacji.
Nasz organizm sprawnie wytwarza barierę ochronną przeciwdziałającą stresowi oksydacyjnemu.
Jak to się dzieje? Wytwarza związki neutralizujące nadmiar wolnych rodników tlenowych. Dzięki takim procesom nie odczuwamy skutków oksydacji. W koniecznych warunkach możemy wspomagać te procesy chociażby dietą jedząc produkty bogate w witaminy E, C oraz A.
Zburzenie równowagi między oksydantami, a antyoksydantami – czyli podstawy stresu oksydacyjnego.
Fizjologicznie wytwarzanie wolnych rodników i ich neutralizacja przez antyoksydanty znajduje się pod ścisłą kontrolą organizmu. Obecnie istnieje jednak wiele czynników zaburzających równowagę między oksydantami, a antyoksydantami, niestety na korzyść tych pierwszych. Wystąpienie takiej sytuacji w organizmie nazywamy stresem oksydacyjnym.
Najczęstszymi ich przyczynami obecnie są:
-
zanieczyszczenie powietrza;
-
palenie tytoniu;
-
promieniowanie UV;
-
promieniowanie jonizujące;
-
spożywanie alkoholu;
Alkohol znacząco podwyższa wytwarzanie nadwyżki reaktywnych form tlenu. Przewlekłe jego spożywanie predysponuje do oksydacyjnych uszkodzeń. Do problemów silnie związanych z reaktywnymi formami tlenu oraz alkoholem możemy zaliczyć głównie:
-
miażdżycę;
-
nadciśnienie tętnicze;
-
choroby wątroby;
-
nowotwory;
-
obniżenie odporności organizmu;
-
zaburzenia seksualne;
-
szybsze starzenie się skóry
Skutki stresu oksydacyjnego w organizmie
Zaobserwowano wpływ stresu oksydacyjnego na degenerację układu nerwowego. Naukowcy skupili swoją uwagę głównie na tym układzie dzięki poprzednim badaniom w których wykazano, że neurony mają bardziej intensywny metabolizm tlenowy i niższe możliwości antyoksydacyjne niż inne komórki. (https://core.ac.uk/reader/26834030)
Wykazano również wpływ tego zjawiska na procesy naprawcze w aspekcie starzenia organizmu człowieka. Uszkodzenia po oddziaływaniu reaktywnych form tlenu nie tylko wiązane są ze starzeniem, ale również rozwojem wielu chorób. Zaburzenia we wspomnianym wcześniej DNA prowadzą do mutacji oraz powstawania nowotworów.(https://phmd.pl/api/files/view/29779.pdf)
Stres oksydacyjny, wolne rodniki a inhalacje wodorem molekularnym.
Ze stresem oksydacyjnym możemy walczyć przez wprowadzenie do organizmu dodatkowych antyoksydantów neutralizujących zbyt duże stężenie wolnych rodników. Jednym ze sposobów jest wcześniej wspomniana dieta bogata w witaminę C, E, A, flawonoidy oraz antocyjany. Naturalnym antyoksydantem jest glutation, a jego wspomagaczem wodór molekularny. To właśnie dlatego terapie wodorem pozytywnie wpływają na nasz organizm hamując lub niwelując postęp chorób. Świetność tej cząsteczki zawdzięczamy głównie jej małej wielkości, dzięki czemu może z łatwością przenikać przez błony komórkowe i szybko dotrzeć do źródła problemu. Selektywnie niszczy niepożądane rodniki pozostawiając część, która pozytywnie wpływa na podziały komórek w organizmie.
Zaletą jest również fakt, że wodór molekularny nie jest toksyczny, a gdyby został dostarczony jego nadmiar, z łatwością pozbywamy się go w krótkim czasie. Dodatkowo wspiera on naturalne enzymy antyoksydacyjne, potęgując fizjologiczne reakcje organizmu.
Jak dostarczyć wodór molekularny do organizmu? Czyli czym są inhalacje wodorem.
Jeśli wodór tak dobrze działa to w jaki sposób możemy z niego skorzystać? Istnieją specjalne urządzenia do inhalacji wodoru molekularnego. Są najskuteczniejszą metodą, która w optymalnym czasie pozwala zaobserwować skutki terapii w organizmie. Alternatywą jest picie wody wysyconej H2, jednak jest to mniej skuteczna metoda, która często nie pozwala na wysycenie wodorem do zalecanego progu terapeutycznego we krwi i w tkankach. Możliwa jest podwójna terapia, w ciągu której pacjenci korzystają zarówno z inhalacji jak i doustnego podawania wodoru.
Zapraszamy do kontaktu osoby, które chciałby dowiedzieć się więcej o wodoroterapii lub zakupić urządzenie.
Osoby zainteresowane terapią wodorem, zapraszamy do naszych punktów partnerskich w Krakowie i Częstochowie.
Kraków
KCTH Spiro, ul. Rzeczna 8/1
KCTH Spiro, Filia Ruczaj, ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj)
telefon: +48 730 174 307
Częstochowa
OMEGA-3
ul. PCK 2b lok. 8
telefon: +48 607 874 746
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Nauka