Czym jest pH wody i jakie ma znaczenie dla wody której używamy.
WODA I JEJ PH
Wartość pH wody jest miarą jej kwasowości lub zasadowości. Poziom pH jest pomiarem aktywności jonów wodorowych, która odzwierciedleniem kwasowości lub zasadowości wody. Skala pH, jak pokazano poniżej, obejmuje zakres od 0 do 14, przy czym 7,0 jest wartością neutralną. Woda o niskim pH jest określana jako kwaśna, a woda o wysokim pH jest zasadowa lub alkaliczna. Czysta woda ma pH 7,0, ale woda ze źródeł ziemnych i opadów ma tendencję do bycia lekko kwaśną z powodu zawartych w niej zanieczyszczeń.Skala pH jest skalą logarytmiczną, a więc każdy stopień na skali pH oznacza dziesięciokrotną zmianę kwasowości. Na przykład, woda o pH 5,0 jest dziesięć razy bardziej kwaśna niż woda o pH 6,0, a woda o pH 4,0 jest 100 razy bardziej kwaśna niż woda o pH 6,0.
W JAKI SPOSÓB ZMIENIA SIĘ pH ŹRÓDŁA WODY?
Wody powierzchniowe mają zwykle wartość pH pomiędzy 6,5 a 8,5, a wody gruntowe – pomiędzy 6,0 a 8,5. Wartość pH źródła wody może się zmieniać w sposób naturalny. Niektóre rodzaje skał i gleby – na przykład wapienie – mogą neutralizować kwasowość bardziej efektywnie niż inne rodzaje skał i gleby, takie jak granit. Z kolei jeśli w jeziorze lub rzece rośnie duża liczba roślin, każda z nich po śmierci i rozłożeniu się uwalnia dwutlenek węgla; kiedy dwutlenek węgla miesza się z wodą, powstaje słaby kwas węglowy, który może spowodować obniżenie pH całego zbiornika wodnego.
Wiele działań człowieka ma szkodliwy wpływ na pH pobliskich źródeł wody. Kiedy przemysł i motoryzacja emitują dwutlenek siarki i tlenki azotu, mogą powstawać kwaśne deszcze.
Zanieczyszczenia chemiczne, pochodzące z zakładów przemysłowych, od osób prywatnych i społeczności, mogą powodować zakwaszenie wód. Szkodliwe substancje mogą dostać się do wody poprzez nielegalne zrzuty lub po nieodpowiednim oczyszczaniu ścieków.
CO SIĘ DZIEJE, GDY ZMIENIA SIĘ pH WODY?
Zmiana pH wody może mieć szereg konsekwencji. W środowisku naturalnym w wyniku zakwaszenia wiele roślin i zwierząt choruje a nawet umiera. Wiele odmian ryb i innych zwierząt wodnych jest niezwykle wrażliwych na zmiany temperatury i składu wody. Poniższa ilustracja pokazuje, jakiego pH wody wymagają do życia poszczególne gatunki. Zauważmy, że kiedy pH wynosi około 6,0 do 7,0 (norma dla wielu jezior i strumieni), ekosystem charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. W miarę obniżania się pH i wzrostu kwasowości spada liczba organizmów, które są w stanie przetrwać w takiej wodzie.
Natomiast, nie zawsze zmiana pH jest rzeczą złą. Sztucznie generowana woda o zmienionym pH ma zastosowanie w kosmetologii czy dezynfekcji (kwasowa) oraz w celach spożywczych (dodatnie pH).
Kwaśny odczyn wody ma także działanie synergiczne – połączenie niskiego pH i zwiększonego stężenia określonych substancji jest znacznie bardziej szkodliwe, niż prosta suma działań obu tych czynników. Na przykład aluminium, ołów i rtęć to substancje potencjalnie niebezpieczne, ale przy niskim pH wody substancje te mogą mieć wyjątkowo szkodliwe skutki dla żyjących w niej stworzeń.
Woda o kwaśnym odczynie może również powodować problemy, kiedy jest spożywana przez ludzi. Sama lekko kwaśna woda nie jest niebezpieczna, ale niskie pH w połączeniu z obecnymi w wodzie substancjami może już być poważnym zagrożeniem. Woda o pH mniejszym niż 6,5 może wypłukiwać jony metali, w tym żelaza, manganu, miedzi, ołowiu i cynku z armatury i rur, co może być niebezpieczne. Z kolei woda, która ma pH większe niż 8,0 może być trudna do dezynfekcji. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby pH wody było mniejsze niż 8,0, ponieważ woda zasadowa nie pozwala na skuteczne chlorowanie.
JAKIE SĄ WYTYCZNE DOTYCZĄCE pH?
Podobnie jak w przypadku TDS, poziom pH jest w Kanadzie celem o znaczeniu estetycznym. Kanadyjskie wytyczne dotyczące jakości wody pitnej sugerują, że pH wody pitnej powinno wynosić od 7,0 do 10,5. Regulacje Saskatchewan Drinking Water Standards and Objectives zalecają, aby pH wody pitnej wynosiło od 6,5 do 9,0.
W Stanach Zjednoczonych pH – podobnie jak TDS – uznaje się za wskaźnik o znaczeniu drugorzędnym (SMCL); SMCL dla pH wynosi od 6,5 do 8,5. Według EPA zauważalne efekty spadku poziomu pH poniżej 6,5 to gorzki, metaliczny smak wody i szybsza korozja. Zauważalne skutki wzrostu poziomu pH powyżej 8,5 to uczucie śliskości, posmak sody i powstawanie osadu.
W Polsce również posiadamy normy dotyczące wody pitnej i reguluje je ustawa. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia, woda pitna powinna mieć zakres pH między 6,5 a 9 jednostek. Wartości te zostały opublikowane w dzienniku ustaw z 2017 roku: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf
W JAKI SPOSÓB MOŻEMY SAMI ZMIENIĆ PH WODY, KTÓRĄ PIJEMY?
Istnieje kilka metod, które mogą zwiększyć pH wody. Najczęściej robi się to przy użyciu węglanu sodu i wodorotlenku sodu, ale lepszym sposobem radzenia sobie z niskim pH jest użycie węglanów wapnia i magnezu, które nie tylko zwiększą poziom pH, ale także sprawią, że woda będzie miała mniejsze właściwości korozyjne; warto dodać, że zarówno wapń, jak i magnez mają właściwości prozdrowotne – w przeciwieństwie do sodu.
pH wody możemy zmienić też mechanicznie, stosując urządzenia zwane jonizatorami wody. Urządzenie to przeprowadza proces elektrolizy przy pomocy tytanowych płyt i rozdziela cząsteczki tlenu i wodoru. Dzięki temu otrzymujemy wodę alkaliczną o zmienionym pH.
Co ważne, w jonizatorze możemy sterować poziomem pH i produkować wodę kwasową lub alkaliczną. Jonizator AL-808D, który oferujemy posiada 11 płyt i osiąga zakres pH od 6 do 11 jednostek, oraz współczynnik ORP do nawet -700 mV. W tym wpisie przeczytasz więcej o potencjale REDOX i wskaźniku ORP.
Dlaczego to jest ważne? Woda o różnym odczynie, zasadowym lub kwasowym ma różne zastosowanie. Woda kwasowa o zmiejszonym pH stosowana jest np. w kosmetyce lub jeśli poziom kwasowości jest bardzo wysoki, jako odkażalnik. Nie jest natomiast przeznaczona do picia.
W drugą stronę woda o wyższym pH jest stosowana do poprawy smaku żywności, pomaga zachować właściwości odżywcze w procesie gotowania.
DLACZEGO NIEKTÓRE WODY ZAWIERAJĄCE ROZPUSZCZONY H2 MAJĄ ZASADOWE PH, PODCZAS GDY INNE SĄ BLIŻSZE NEUTRALNEMU.
Elektrolizery (jonizatory alkaliczne) produkują gaz H2 na ujemnej katodzie, redukując (dodając elektrony) jony H+ do gazu H2 za pomocą elektryczności. Ponieważ jony H+ są kwasowym składnikiem wody, ich zużycie podczas produkcji gazu H2 podnosi pH wody pitnej do zakresu alkalicznego (powyżej 7 pH), ponieważ poziom wodorotlenków (OH–) rośnie. Poniższe równanie opisuje redukcję jonów H+ do gazu H2:
Inne typy urządzeń do wody wodorowej, maszyny do infuzji wodoru (HIM), wykorzystują membranę wymiany protonów (PEM) do wytwarzania wody H2 i nie wykonują elektrolizy bezpośrednio na wodzie pitnej. Zamiast tego produkują gaz wodorowy w małej komorze elektrolizy, a następnie infuzują filtrowaną wodę pitną gazem za pomocą specjalnego urządzenia zwanego "rozpuszczalnikiem". Dlatego, w zależności od pH testowanej wody wodorowej, pomiary ORP będą dawać bardzo różne (i często mylące) wyniki, co uniemożliwia używanie odczytu ORP do mierzenia rozpuszczonych poziomów H2 lub oceny korzyści terapeutycznych wody.
KUP JONIZATOR WODY
WODA WODOROWA – JEJ PH I INNE WŁAŚCIWOŚCI
Innym rodzajem wody, która również ma zmienione pH jest woda wodorowa. O właściwościach leczniczych wodoru molekularnego, przyjmowanego w postaci inhalacji czy wody piszemy w wielu artykułach na naszym blogu.
Różnica pomiędzy jonizatorem a generatorem wodoru jest taka, że wodór produkowany w urządzeniu do tego przeznaczonym jest w 99,99% czystym wodorem. Pozwala na to specjalna membrana. Dlatego, jeśli chcemy korzystać z wody nie tylko o zmienionym pH, ale też nasyconej wodorem, lepiej jest zaopatrzyć się w generator wodoru.
KUP INHALATOR WODORU
KUP BUTELKĘ DO PRODUKCJI WODY WODOROWEJ
DLACZEGO WAŻNE JEST MONITOROWANIE POZIOMÓW TDS I PH?
Monitorowanie poziomu TDS i pH wody pitnej jest ważne z kilku powodów. Kiedy źródło wody ma wysoki poziom TDS lub niskie pH, rośnie prawdopodobieństwo, że w wodzie znajdują się także szkodliwe zanieczyszczenia. Poziomy TDS i pH są stosunkowo łatwe do zmierzenia; jeśli coś złego dzieje się z wodą – na przykład występują w niej zanieczyszczenia – prawdopodobnie ulegną zmianie także poziomy TDS i pH, więc śledzenie tych zmian może działać jako wczesny sygnał ostrzegawczy poważniejszych problemów. Dlatego ważne jest, aby monitorować poziomy TDS i pH, tak, aby w przypadku ich zmiany można było natychmiast podjąć odpowiednie działania. O tym czym jest TDS, piszemy TUTAJ.
Osoby zainteresowane leczeniem wodorem, zapraszamy do naszych punktów partnerskich w Krakowie i Częstochowie.
Kraków
KCTH Spiro, ul. Rzeczna 8/1
KCTH Spiro, Filia Ruczaj, ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj)
telefon: +48 730 174 307
Częstochowa
OMEGA-3, ul. PCK 2b lok. 8
telefon: +48 607 874 746
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Wiedza o wodorze